İPTAL VE İADE PROSEDÜRÜ

Aldığım Ürünü Nasıl İade Edebilirim?
İade hakkından faydalanabilmeniz için; yapılan satışın 6502 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Kapsamına giren bir satım sözleşmesine dayanması; iadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren ondört (14) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.

İade işlemlerinin gerçekleşmesi için öncelikli olarak www.tesanburada.com  adresinden iade talebi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvuru oluşturulmadan  yapılacak iade talepleri kabul edilmeyecektir.
İade başvurunuzun onaylanmasından sonra İade faturası ile birlikte göndereceğiniz ürünler, tarafımıza ulaştıktan sonra takip eden 10 iş günü içinde iade işlemi gerçekleştirilip iade tutarı hesabınıza alacak kaydedilir. Fatura aslı gönderilmezse, size KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükleriniz iade edilemez.  İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen iadeler İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Özel İade Koşulları
Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemli. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.
Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Her türlü yazılım, program, DVD, VCD, CD ve kasetlerin, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, bozulmamış, kullanılmamış ve denenmemiş olduğu takdirde iadesi kabul edilir.
Satın alınmış olan ürünün telefon olması halinde ürün ekranında yer alan koruma bandının çıkarılmamış olması, ekranda ve telefonun diğer yerlerinde herhangi bir çizik, hasar vs. olmaması gerekmektedir. Telefona ait bütün aksesuarların eksiksiz ve hasarsız bir şekilde orijinal paketleriyle gönderilmesi gerekmektedir.

Zarar Görmüş Ürünler 
Biz ürünlerin en uygun şekilde size ulaşması için düzgün bir şekilde paketleyip ya da poşetleyip kargoya veriyoruz. Kargo şirketinden kaynaklanan sorunlarda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak teslimatçı firmaya tutanak tutturulmalıdır. Eğer teslimatçı firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Ancak paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. 
Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda bize bildirilmelidir. En kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacağız.